
Zadbaj o odporność – naturalnie.
2024-10-08Stokrotki były znane od wieków, wzmianki o nich znajdziemy w mitologii nordyckiej. Legenda mówi, że kiedy bogini magii i płodności Fraya postawiła swoją stopę, tam śniegi stopniały i wyrosły stokrotki.
Pisali o niej w swoich dziełach m.in. Lonicerus, Fuchs, Matthiolus [Nowiński 1983].
W medycynie ludowej stosowano kwiatostany w formie odwarów jako środek na kaszel i gorączkę oraz w leczeniu gruźlicy.
Stokrotka to gatunek rośliny wieloletniej zielnej z rodziny astrowatych, osiąga wysokość 4 – 20 cm. Listki w rozetce, łopatkowate, często brzegiem ząbkowane. Kwiaty na długich szypułkach, języczkowe, białe, często na zewnątrz czerwone, rurkowe, wewnątrz koszyczka żółte. Surowcem leczniczym oraz kosmetycznym może być całe ziele, jednak tym najcenniejszym są same kwiaty.
Stokrotka zawiera sole mineralne, kwasy organiczne, olejek, garbniki, flawonoidy i związki śluzowe, a jej działanie ma szerokie spektrum.
Doskonale sprawdzi się przy nieżytach żołądka i jelit, przyspiesza przemianę materii, wspomaga pracę wątroby, obniża ciśnienie, uszczelnia ścianki naczyń włosowatych, oczyszcza krew, działa również przeciwbólowo i przeciwgrzybicznie. Posiada również działanie ściągające i przeciwzapalne, wspomaga leczenie dny moczanowej i gośćca stawowego, działa również oczyszczająco. Działa również moczopędnie, odtruwająco, zapobiega powstawaniu obrzęków i kamicy moczowej, obniża ciśnienie krwi, reguluje wypróżnienia i cykl miesiączkowy.
Napar z ziela stokrotki można stosować w infekcjach i stanach zapalnych, w tym alergicznych układu oddechowego, ponadto przy nieżytach układu moczowego i pokarmowego.
Naparem warto przemywać skórę łojotokową, z wysypkami, skłonnościami do zmian ropnych, z zaskórnikami i rozszerzonymi oraz pękającymi naczyńkami krwionośnymi.
Napar sprawdzi się także do okładów na oczy, a także do ich przemywania przy zapaleniu spojówek i brzegów powiek oraz do podmywania i irygacji przy upławach u kobiet.
Zewnętrznie stokrotka ułatwia i przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza obrzęki po kontuzjach, świetnie sprawdza się przy wszelkich schorzeniach skórnych.
Jak ze wszystkich ziół, tak i ze stokrotki możemy zrobić ocet, przygotowujemy go w taki sam sposób jak wszystkie inne octy.
W kosmetyce jest to doskonały środek na pękające naczynka i przebarwienia.
Stokrotka to również doskonały dodatek do sałatek, szejków, deserów, nadają nadają potrawom posmak mięty i orzechów, poza tym doskonale ozdobią naszą potrawę, osobiście uwielbiam i polecam gorąco.
Kwiaty stokrotki kwitną już od marca, zbierać je możemy więc już od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, ale najcenniejsze są właśnie te wiosenne. Jak wszystkie kwiaty zbieramy je w słoneczne dni, suszymy cienką warstwą w ciemnym, przewiewnym miejscu.

NAPAR
2 łyżki kwiatów lub ziela zalać 1 szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 20 minut, przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 150-200 ml; niemowlęta – 1-2 łyżeczki płynu 3-4 razy w ciągu doby; dzieci – 100 ml 3 razy dziennie.
OLIWA STOKROTKOWA
Świeżo zebrane kwiaty, pozostawiamy na kilka godzin, aby pozbyć się zamieszkujących je lokatorów. Następnie wsypujemy do słoiczka i zalewamy oliwą, ja zazwyczaj używam oliwy z oliwek lub z awokado na zimno tłoczoną.
Słoik przykrywamy ręcznikiem papierowym i zabezpieczamy gumką i stawiamy w słonecznym miejscu. Pamiętajmy aby codziennie potrząsnąć słoikiem i pilnujmy aby kwiaty były zanurzone w oliwie, nie chcemy przecież aby kwiaty nam spleśniały, a może to się niestety zdarzyć jeśli używamy świeżych stokrotek. Po 14 dniach nasza oliwa jest gotowa, warto zakonserwować ją witaminę E. aby olej nam nie zjełczał. Możemy użyć jej do smarowania ciała lub przygotować z niej krem albo maść.
MAŚĆ STOKROTKOWA
200 ml olejowego maceratu stokrotkowego, 2 łyżki oleju kokosowego, 100 ml. wosku pszczelego, 1 łyżeczka oczyszczonej lanoliny, 10 kropli olejku lawendowego, 1 ml. witaminy E.
Olej stokrotkowy ogrzewamy w kąpieli wodnej, dodajemy wosk, olej kokosowy, podgrzewamy do temperatury 60 stopni C, zdejmujemy z ognia, kiedy przestygnie, ale nie stwardnieje dodajemy witaminę E oraz olejek eteryczny. Maść przekładamy do wyparzonego słoiczka, przechowujemy rok. Maść świetnie nada się do smarowania siniaków, otarć, opuchniętych miejsc po ukąszeniach lub innych nieszczęśliwych wypadkach.
HERBATKA OCZYSZCZAJĄCA I ODTRUWAJĄCA
W równych proporcjach mieszamy kwiat stokrotki, ziele szałwii, ziele tymianku, liść babki lancetowatej. Przechowujemy szczelnie zamknięte w słoiczku, 1 łyżką przygotowanej mieszanki zalewamy 200 ml. wrzątku, parzymy 10 minut pod przykryciem, pijemy 3 razy dziennie, kurację stosujemy 6 tygodni. Herbatka działa odtruwająco, reguluje przemianę materii, oczyszcza skórę oraz drogi oddechowe, wspomaga leczenie kaszlu i zapalenia oskrzeli.
SYROP
1 szklanka kwiatów stokrotek, 1 cytryna, 500 g. cukru kokosowego lub trzcinowego, 1 litr wody.
Kwiaty wrzucamy do słoja i zalewamy wrzącą wodą. Dodajemy pokrojoną w kostkę cytrynę, odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie przecedzamy, przelewamy do garnka, dodajemy cukier i ogrzewamy na wolnym ogniu, cały czas mieszając, do czasu aż syrop zgęstnieje. Przelewamy do butelek, zakręcamy szczelnie.
STOKROTKOWA NALEWECZKA
2 szklanki stokrotki, 50 ml. soku z cytryny, 500 ml wódki 40 – 70 % .
Stokrotki umieszczamy w słoiku, skrapiamy sokiem z cytryny, potrząsamy słojem, następnie zalewamy wódką. Alkohol powinien przykrywać kwiaty. Słój odstawiamy na miesiąc w ciepłe miejsce, co jakiś czas nim potrząsając. Po tym czasie nalewkę filtrujemy i przelewamy do ciemnych butelek, przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Stosujemy 3 razy dziennie po łyżce w przypadku kamieni, piasku w nerkach, przy reumatyzmie, artretyzmie, przy dolegliwościach wątroby, nerek oraz pęcherza moczowego. Nalewkę możemy również stosować zewnętrznie do smarowania w dnie moczanowej, gośćcu stawowym, przeziębieniu i bólach mięśni.
MASECZKA STOKROTKOWA
1 łyżkę kwiatów stokrotki zalewamy 100 ml. wrzącej wody, pozostawiamy pod przykryciem. W połowie szklanki chłodnej wody namaczamy 2 łyżki siemienia lnianego i pozostawiamy do spęcznienia. Następnie mieszamy z papkę z wywarem stokrotkowym, nakładamy na twarz, na 20 minut. Maseczka doskonała do cery tłustej,mieszanej i trądzikowej.
SAŁATKA DZIEWANNY ZE STOKROTKĄ (wersja zimowa)
Składniki: 5 różyczek kalafiora, 1 awokado, 2 łodygi selera z liśćmi, garść suszonych kwiatów stokrotki, sok z cytryny, 1 gruszka, 2 łyżki suszonej, mielonej pokrzywy, 3 ząbki czosnku, parę listków szpinaku, 1 łyżka suszonego czosnku niedźwiedziego, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, 2 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych (opcjonalnie), sól, pieprz czarny.
PRZYGOTOWANIE
Kalafior dzielimy na różyczki lub ścieramy na tarce, seler i gruszkę kroimy w kostkę. Awokado skropić sokiem z cytryny, rozgnieść widelcem, połączyć z kalafiorem, dodać płatki, doprawić do smaku, posypać stokrotkami i pokrzywą.
Tą wersję robiłam z suszonymi ziołami, ale można ją przygotować w sezonie ze świeżych. Wtedy świeżą pokrzywę i czosnek niedźwiedzi siekamy jak natkę. Stokrotki oczywiście też świeżo zerwane.
Taka mała uwaga ode mnie jeśli nigdy nie jedliście stokrotek, lub nie jesteście przyzwyczajeni do gorzkich smaków ich smak może okazać się odrobinę gorzki, dlatego radzę na początek najpierw popróbować. Pamiętajcie kochani, że wasza wątroba uwielbia gorycz, warto się z nią zaprzyjaźnić.
STOKROTKOWE KAPARY
2 garście świeżych pączków stokrotek posypać łyżką soli, odstawić na 3-4 godziny. Zalać 125 ml octu, postawić na ogniu, gotować 5 minut. Przelać do słoiczków, zakręcić szczelnie po dwóch tygodniach mamy gotowe stokrotkowe kapary.
Z miłością Dziewanna.
PRZECIWSKAZANIA!
Spożywanie stokrotek nie jest zalecane matkom karmiącym piersią, natomiast kobietom w ciąży kategorycznie zakazane, ze względu na właściwości poronne.
Nie znalazłam innych niepożądanych skutków stosowania stokrotki.
Materiały zawarte na tej stronie nie stanowią żadnej porady o charakterze medycznym, służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie powyższych treści.
Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem.
Bibliografia:
Korzystałam z własnej wiedzy i notatek,
Ożarowski A. Jaroniewaski W. „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.” „Fitoterapia – , ziołolecznictwo” H. Różański,
„Święte zioła poleskich znachorek” Alicja Chrzanowska