
Zadbaj o odporność – naturalnie.
2024-10-08Jak poprawić wady wzroku. Zdrowe oczy bez okularów.
2025-03-10
David Hoffman, w wyniku swoich badań wskazuje, że niektóre jadalne zioła charakteryzują się śluzowatowością, która pomaga w produkcji kolagenu. Zjawisko to nazywa Świętym Śluzem roślin. Do tych roślin należy zarówno skrzyp, jak i żywokost oba są ziołami leczącymi rany i odbudowującymi komórki skóry. Dodatkowo wspomnę iż moja babcia również powtarzała : „Żywokost to zdrowe, mocne kości i piękna cera”
O skrzypie będę oczywiście pisała dzisiaj żywokost.
Żywokost pobudza ziarninowanie, naskórnikowanie. Hamuje stany zapalne w przewodzie pokarmowym (błony śluzowe) i na skórze. Doskonały jest także w przypadku nieżytu układu oddechowego (suchy kaszel, chrypka, zapalenie gardła i krtani). Przyśpiesza gojenie ran. Aktywuje procesy regeneracji chrząstek i kości, przyśpiesza zrastanie się kości złamanych i pękniętych. Działa przeciw- wrzodowo. Reguluje wypróżnienia, wzmacnia i regeneruje stawy. Posiada właściwości rozkurczowe i odżywcze.
Z żywokostu można sporządzać syropy, oleje, maści, ocet i odwary. Maseczki z żywokostu wspaniale nawilżają, regenerują i odżywiają skórę. Usuwają cienie pod oczami. Zmniejszają rogowacenie naskórka. Zwiększają elastyczność skóry. Możemy zakupić sobie olej z żywokostu, ale możemy również w bardzo prosty sposób przygotować go samodzielnie.
Pamiętajmy aby pozyskiwać zioła z czystych terenów, z dala od ulic i przemysłu ! Nie niszczyć roślin, 1/3 stanowiska zawsze pozostawiamy nietknięte !
OLEJ Z ŻYWOKOSTU – Oleum Symphyti
1 szklankę świeżych, ewentualnie suchych korzeni zalać 300 ml oliwy o temperaturze 60 stopni C, wytrawiać 14 dni, przefiltrować. Ja filtrowałam przez gazę z suchego korzenia, po odstaniu na spodzie pojawił się osad, przefiltrowałam go jeszcze raz i użyłam jako peeling do ciała.
Oliwkę wklepywać w umytą oczyszczoną skórę. Doskonała jako dodatek do maseczek lub baza do kremów.
Jeśli chcemy poprawić tylko kondycję skóry nie przesadzajmy z ilościami. 0,5 łyżeczki do sałatki z owocami bogatymi w witaminę C będzie idealną dawką (!patrz uwagi).
Olej możemy również używać wewnętrznie przy chorobie wrzodowej, wszelkich chorobach skórnych, zaparciach, hemoroidach. Zażywać leczniczo 3 razy przez 7 dni po 1 łyżce (!patrz uwagi).
Będę jeszcze pisała więcej o żywokoście i będzie więcej przepisów ponieważ to fascynująca roślina jest i warto jej poświęcić więcej uwagi.
UWAGA !
Kupując żywokost w sklepie zielarskim na opakowaniu nie znajdziemy już informacji na temat zastosowania wewnętrznego tego zioła. Nie ma go też na wykazach ziół doustnych ogłoszonym przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Zgodnie z Dz. U. Nr 76, poz. 682 – załącznik 1 żywokost jest dopuszczony do sprzedaży poza aptekami (sklepy zielarskie, a nawet ogólnospożywcze), jednakże przeznaczenie żywokostu jest zewnętrzne.
W II połowie XX wieku opublikowano bowiem dane toksykologiczne dotyczące alkaloidów pirolizydynowych obecnych, między innymi w żywokoście. W ten sposób zdyskwalifikowano również inne surowce zielarskie jako środki lecznicze, np. Senecionis vulgaris Herba, Senecionis jacobaeae Herba. Doświadczalnie wykazano hepatotoksyczne i kancerogenne właściwości tych alkaloidów. Komisja E dopuszcza jedynie zewnętrzne stosowanie żywokostu w formie 5-20% maści i żelu.
Oczywiście w nieoficjalnej medycynie ludowej korzeń żywokostu jest nadal używany wewnętrznie, podobnie jak i w niektórych krajach pozaeuropejskich. Decyzję tę pozostawiam indywidualnie.
UWAGA!
Nie jestem lekarzem, nie musisz się ze mną zgadzać, a ja nie odpowiadam za złe zastosowanie lub zrozumienie wyżej wymienionych porad. Służą one wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie kuracje lecznicze należy skonsultować z lekarzem.
Z miłością Dziewanna.
